Ключът към ефективната комуникацията се състои във въпроса: доколко познавам аудиторията, която искам да достигна?
Ето защо ще обърнем внимание на „buyer personas“ – термин, който се използва в езика на маркетинга, за да идентифицира хората, които купуват вашите продукти или услуги.
Да, точно така, това са хора, които освен потребители на стоки и услуги, имат собствен живот с индивидуални качества, нужди, интереси и желания. Все фактори, които влияят върху потреблението, избора на един продукт, вместо друг и т.н..
Идентифицирането и разбирането им ще ви позволи да създавате съдържание, насочено към хора, интересуващи се от това, което предлагате, и да влезете в контакт с тях. За да направите това, трябва да си отговорите на няколко въпроса:
Кои са хората, които се интересуват от вашия бранд? Колкото по-детайлен профил създадете на “вашите хора”, толкова по-пълноценен контакт ще имате с тях, ще знаете през кои канали да достигнете до тях. Визуализирайте ги –
- Пол;
- Възраст;
- Образование ;
- Семеен статус;
- Професия, социален статус (какво работи, къде, какви са доходите му, има ли автомобил…);
- В кой град живее, в кой квартал, на квартира, в собствен дом, плаща ли ипотека, има ли кредити;
- Къде пазарува (малки магазини, големи вериги, онлайн, офлайн…);
- Каква храна консумира (напр. храни се здравословно, предпочита био храни и продукти;)
- Какви магазини/ресторанти/ посещава;
- Каква музика слуша, ходи ли на кино, на театър, какви радиа слуша, спортува ли;
- Откъде се информира, кои сайтове/блогове, приложения отваря най-често, гледа ли телевизия;
- Кои социални мрежи ползва?
Визуализирахте, нали? Вече не се опитвате да достигнете до някой отсреща, а до Иван Петров, от Варна, на 28 години, живее на квартира с приятелката си, няма деца, работи като копирайтър в рекламна агенция, доходите му са над средните за Варна, спортува редовно, ходи 4 пъти в седмицата на фитнес, храни се здравословно, пазарува от малки магазини, фермерски базари, био магазини, чете блогове за здравословно хранене, има профили във Fb, Instagram и linkedin, има собствен автомобил….
Изградете няколко такива профила и помислете кои са вашите първични (основни) и кои са вторичните ви buyers personas (Например: имате малък био магазин – първичната ви аудитория са млади, активни, спортуващи, работещи, заети хора, с доход над средния, които искат да се хранят здравословно; а вторичните ви buyers personas са майки с деца, които държат да дават качествена, проверена и здравословна храна на децата си)
Защо е полезно да знаете кои са вашите “buyer personas”?
- Дефинирането на ясен и точен профил на вашия потребител ще помогне в цялостната комуникационна стратегия на компанията ви
- Имате по-ясна и точна представа на кого говорите, какъв трябва да е стилът ви и какво би било важно за него да чуе/знае.
- Можете да разберете къде са вашите идеални клиенти и да се свържете с тях по-лесно.
- Можете да разработите продукти и услуги, които вашите потенциални клиенти наистина искат, както и да си изградите концепция за аудиториите, които да създадете и достигнете чрез различните платформи за реклама
- Наблюдавайки поведението им, можете да разберете промените на пазара.
Как да проуча моите “buyer personas”?
Преди всичко трябва да се посветите на събирането на данни. Можете да направите това с различни инструменти:
- Google Analytics
- Данни и анализ от audience insights
- Профилите в социалните мрежи на вашите клиенти – къде имат профил, какво съдържание публикуват, колко са активни, кого следват, какво харесват, в какви дискусии участват…
- Интервюта (онлайн, по телефона или лично)
След като получите аналитичните данни, можете да започнете да очертавате вашите „buyer personas” още по-ясно. Отговорите си на въпроси от типа:
- Защо решават да купят? Защо не купуват? Какво възпрепятства действието да поръчат?
- Кога купуват? Опитайте се да разберете дали хората, които не купуват, го правят поради липса на интерес към вашите продукти или услуги или причината е друга – например не е подходящият момент за покупка.
- Какво влияе върху решението за покупка? Какви цели движат поведението при закупуване?
- Къде купуват? Кои канали за покупка избират?
- Как мислят те? Какви са техните нагласи, убеждения, мотивация, които ги тласкат да купуват или не?
Колкото по-добре опознаете „вашите хора“, техните желания, нужди, мечти, интереси, цели, демографски профил, толкова повече ще успеете да ги завладеете със своето съдържание и продукти. Съдържанието, което споделяте, няма да е абстрактно и общо, а конкретно, насочено към личности, чийто свят не ви е чужд, а познавате добре.